Opakowania foliowe to niezwykle wszechstronne i powszechnie stosowane rozwiązania w wielu branżach. Ich popularność wynika z licznych zalet, takich jak niska cena, lekkość, oraz łatwość formowania i drukowania. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tych opakowań, kluczowe jest zrozumienie ich technicznych aspektów. W tym wpisie przybliżamy szczegółowe elementy techniczne opakowań foliowych, co ułatwi Ci złożenie pierwszego zamówienia w firmie AGO.

Czym są opakowania foliowe?

Opakowania foliowe to produkty wykonane z różnych rodzajów surowców  najczęściej z polietylenu niskiej gęstości (LDPE), polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), a także z polipropylenu (PP). Dzięki swoim właściwościom takim jak elastyczność, odporność na wilgoć i powietrze, folie te doskonale nadają się do zabezpieczania produktów przed zewnętrznymi czynnikami.

Rodzaje opakowań foliowych

Opakowania foliowe są niezwykle wszechstronne i mogą przyjmować różne formy, w zależności od potrzeb użytkownika. Oto główne typy opakowań foliowych:

  1. Rękawy foliowe – to ciągłe tuby folii, które mogą być dowolnie cięte i zgrzewane, tworząc indywidualne opakowania. Dzięki swojej formie, rękawy foliowe są doskonałe do pakowania dużych partii produktów. Są wykorzystywane głównie w przemyśle, gdzie ważna jest szybkość i efektywność pakowania.
  2. Półrękawy foliowe – mają podobną strukturę do rękawów, lecz są otwarte z jednej strony. Ta otwartość ułatwia pakowanie przedmiotów o nieregularnych kształtach, które trudno byłoby umieścić w całkowicie zamkniętych opakowaniach. Półrękawy są idealne dla produktów wymagających delikatnego obchodzenia się, jak na przykład rośliny czy elektronika.
  3. Taśmy foliowe – stosowane głównie do grupowania mniejszych przedmiotów lub jako dodatkowe zabezpieczenie podczas pakowania. Taśmy foliowe mogą służyć do zabezpieczenia paczek, łączenia kilku przedmiotów w jedną całość czy też ochrony narożników przed uszkodzeniem. Są one praktyczne w magazynach, dystrybucji oraz w przemyśle produkcyjnym, gdzie istnieje potrzeba stabilizacji i zabezpieczenia produktów.

Gramatura opakowań foliowych

Gramatura folii to istotny parametr określający jej grubość oraz wagę na jednostkę powierzchni, najczęściej podawaną w gramach na metr kwadratowy (g/m²). Dobór odpowiedniej gramatury wpływa na wytrzymałość i efektywność ochrony produktu. Wysoka gramatura zazwyczaj oznacza lepszą ochronę, ale może również zwiększać koszty i ograniczać elastyczność folii. Wybierając gramaturę, należy zatem uwzględnić zarówno wymogi ochronne, jak i specyfikę pakowanego produktu.

Wykończenie opakowań foliowych

Folie opakowaniowe mogą mieć różne wykończenia, które wpływają na ich funkcjonalność i estetykę. Wykończenie gładkie zapewnia przejrzystość i estetyczny wygląd, idealnie nadając się do produktów, gdzie ważna jest widoczność zawartości. Matowe wykończenie redukuje odblaski i nadaje opakowaniu bardziej subtelną, elegancką estetykę, co jest cenione w luksusowych produktach. Natomiast wykończenie perforowane jest kluczowe dla produktów wymagających cyrkulacji powietrza, jak niektóre rodzaje żywności, zapewniając ich świeżość i dłuższą trwałość.

Co to jest zadruk opakowań?

Zadruk to proces nakładania na foliowe opakowanie różnych elementów, takich jak informacje o produkcie, logo marki, instrukcje użytkowania, atrakcyjne wzory graficzne czy informacje marketingowe. Zadruk poprawia estetykę produktu, może również pełnić funkcje informacyjne i reklamowe, przyczyniając się do zwiększenia rozpoznawalności marki i przyciągania uwagi konsumentów na półkach sklepowych.

Opakowania foliowe mogą być zadrukowane różnymi metodami, dostosowanymi do specyficznych potrzeb i wymagań (np fleksografia lub sitodruk).

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą

Odkryj rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, korzystając z naszego profesjonalnego doradztwa. Nie czekaj, sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić i złóż swoje pierwsze zamówienie już dziś!

Tak pracujemy

    Napisz do nas

    Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub mailową. Jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji od poniedziałku do piątku.